Людство дурніє? Все через сучасні технології?

Від admin

Ви напевно чули таку фразу: “Сучасні технології роблять людину дурною. Ось раніше радянська програма розумною людиною робила, а тепер у пошуковику всю свою інформацію шукають!”

Звісно, ця фраза трохи перебільшена. Але давайте трохи поговоримо про фільми. У картині “Ідіократія” сюжет побудований навколо людини, яка потрапила у жахливе майбутнє: за минулі 500 років рівень інтелекту у людей впав до стану овочів, і головному герою доводиться розгрібати їхні проблеми.

Чому так сталося? Розумні люди, зазвичай, ставляться відповідальніше до народження потомства. У них менше дітей, ніж у тих, хто вважає за краще не турбуватися про своїх дітей. У новому поколінні буде ще менше розумних людей, і таким чином вони потихеньку вимерли, звільнивши місце не найкращим умам людства.

І хоч цей сюжет мене дуже вразив, це лише сюжет фільму. І ось питання: а чи можливе таке насправді?

Людство дурніє? Все через сучасні технології?

Людство справді дурнішає. Але потрібно вказати точні часові рамки

Дослідження за останні 40 років показують, що середній IQ справді падає. Норвезькі вчені опублікували статтю в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, де провели масштабне дослідження.

З початку XX століття до 2000 року IQ ріс приблизно на 3 пункти кожні 10 років (зрозуміло, рівномірно, а не стрибкоподібно). Це “раптове порозуміння людей” було названо ефектом Флінна, і йому є різні пояснення. Наприклад, повсюдне покращення умов життя, загальноосвітні програми для дітей та підлітків тощо.

Проте з 2000 року через незрозумілі причини IQ неухильно падає. Приблизно 7 пунктів одне покоління, тобто. за 20-25 років. За словами дослідників, до 2050-2070 року на нас чекатимуть не створення ІІ та польоти в космос, а всесвітня деградація.

Але давайте зупинимося і задумаємося. IQ був вигаданий як спосіб виміряти твій інтелект. Він так і перекладається – коефіцієнт інтелекту. Але проблема в тому, що він спрямований лише на логіку та зіставлення об’єктів. Він не торкається пам’яті, нестандартного мислення, здатності множити семизначні числа в умі або ерудицію. Тест IQ – це спосіб не пізнати інтелект, а спосіб пізнати здібності до логічного зіставлення фігурок.

Тому дослідження IQ – не показник. Потрібні інші якісні та кількісні оцінки. Але все ж таки: пройдемося з інших досліджень, які стверджують про те, що людство дурніє з часом.

У 2013 році в журналі Intelligence була випущена наукова стаття з дослідженням, що люди XIX століття були розумнішими, ніж ми. Вони зіставили швидкість реакції людей і зараз: в чоловіків вона впала на 27%, в жінок – на 28%. Дослідники стверджують, що раніше людині “доводилося” бути розумнішими. А зараз йому допомагають машини та пошукові системи.

Людство дурніє? Все через сучасні технології?

Чи це правда? Невже технології отуплюють нас?

Це нормально, що рівень IQ сильно виріс у XX столітті. Лікнеп в СРСР, наприклад, підняв рівень грамотності з 27% (за переписом населення 1897 року в Російській імперії) до 90% вже до 1939 року. В інших країнах також проводилися програми масової ліквідації безграмотності. Сьогодні навчання у школі обов’язкове та безкоштовне у всьому світі. Хіба це не показник того, що ми розумнішим?

Напевно, ми справді стали дурнішими порівняно з розумними людьми раніше. Світ став настільки складним, що неможливо бути фахівцем у більш ніж 2-3 областях. Ти можеш бути геніальним фізиком, але не знати світової історії або не вміти програмувати. Можна знати 5 іноземних мов, але не знати таблицю множення. І вивчити все просто неможливо, суспільство все одно розвивається швидше.

І в цьому плані технології нам дуже допомагають. Чи не знаєш таблицю множення? Скористайся калькулятором. Не вмієш говорити англійською? Перекладач тобі у допомогу. Пошуковик знайде за тебе рецепт пирога і покаже, як збудувати дачу.

І якщо рівень середнього людського інтелекту і став нижчим, то ось загальний рівень розвитку суспільства виріс багаторазово. Подивіться на кількість наукових досліджень, на кількість науковців – з кожним роком вона зростає (хоча в Росії не все добре з цим). Нові винаходи полегшують нам життя, звільняючи наш час більш корисні справи. За останні 50 років ми дізналися про світ більше, ніж за попередні 300 років.

Що має зробити людство, щоб не отупіти?

Головне – це прагнути знань. Дурні люди ненавидять розумних і не хочуть, щоби розумні руйнували їхній світ. І мета розумних людей – якраз зруйнувати цей світ. Заперечували теорії змови. Примушували віддавати дітей до школи та університету і ставитись до навчання зі старанням.

Суспільство загалом має підтримувати вчителів, працівників науки, педагогів, професорів. Якщо вони перестануть отримувати зарплати, ваші діти не стануть розумними. Не отримають необхідних знань для подальшої роботи. І, зрештою, стануть персонажами фільму “Ідіократія”.